Bendros žinios
Pirkimas
Laikymas
Maitinimas
Dauginimas
Atspalviai
Ligos ir gydymas
Įdomus stebėjimai
Šinšilų apžiūrėjimas
Genetinis kalkuliatorius
Ką daryti, jei šinšilos tarpu-savyje nesutaria?
Dresavimas

 

Šinšilų dauginimas gali būti dveju tipu: poligaminis ir monogaminis. Poligaminis dauginimas dažniausiai pasitaiko fermuose kur šinšilos yra laikomos šeimomis – 1 patinas ir nedaugiau kaip 4 patelės (4+1). Monogaminis – šinšilos laikomos poromis.

Kaip nustatyti, ar šinšila nėščia?

Po susikerdimo šinšilos patelei iškrenta kamštelis, panašus į mažą pipirą, baltos spalvos. Tai reiškia, kad beveik po keturių mėnesių ji atsives palikuonių. Nėštumo metu iš pradžių patelės svoris nesikeičia, tik vėliau smarkiai pradeda didėti. Pagal svorį galima orientaciniai nustatyti, kiek atsives jauniklių. Jeigu per visą nėštumą šinšila priaugo ~200 – 250 gr. – tai atsivesti gali 2-3 jauniklius. Nustatyti nėštumą galima ir iš pasikeitusio charakterio. Nėščios šinšilos daug agresyvesnės, nes be priežasties puola patinėlius, linkusios kandžioti kitas šinšilas. Antrą – trečią mėnesį patelė pradeda miegoti ant šono. Jeigu anksčiau ji taip nemiegojo, aišku, kad tai gali būti neštumo priežastis, bet ne visada, šinšilos miega ant šono ir tada, kai joms karšta. Maždaug 3 n ėštumo mėn. galima pastebėti kaip juda patelės pilvas.

Gimdymas. Būtini aksesuarai jaunikliams

Skirtingai nuo kitų graužikų, šinšilos dauginasi ne dažnai. Per metus patelė gali atsivesti tik du kartus po 1 – 3 jauniklius. Neštumo trukmė nuo 105 iki 115 dienų, vidutiniškai 111 dienų. Prieš atsivedant Jūs turite pasirūpinti, kad narvelyje būtų paprastų pjuvenų, o ne granuliuotų. Paprastai, patelė atsiveda anksti ryte. Šinšilos gimsta su dantukais, matančios ir su kailiuku. Praėjus valandai, jos gali savarankiškai judėti ir pradėda pirmuosius graužimo bandymus. Patelės turi 6 spenelius. Jaunikliai dažniausiai žindi gulėdami ant nugaros. Po savaitės-pusantros mažyliai pradeda ragauti granuliuotą maistą, tačiau pienas dar lieka jų pagrindiniu maistu. Prie nuolatinio granuliuoto pašaro šinšiliukai pripranta 1-1,5 mėn. amžiuje. Kadangi šinšilos nedaro lizdų, tai narve turi būti namelis. Po gimdymo patelė suėda placentą tam, kad gamintųsi pienas. Praėjus valandai po gimdymo, jaunikliai turi jau pradėti maitintis ir tuštintis. Kad pradėtų dirbti šlapinimosi mechanizmo refleksas, patelė iš paguldytų ant nugaros jauniklių pati išsiurbia šlapalą. Jaunikliams tokia procedūra nepatinka ir jie pradeda inkšti. Po gimdymo apie savaitę patelei negalima leisti maudytis smėlyje. Jauniklius atskirti nuo motinos galima po 6-8 savaičių po 1 mažylį. Pvz.: jeigu pirmas jauniklis buvo atskirtas 8 sav. amžiaus, tai sekantį atskirti galima dar po 2 savaičių.

 

Dirbtinas šinšiliukų maitinimas

Gamta kiekvieną dieną atrenka stipriausią. Daugelis mano, kad į gamtą kištis nereikia, lai viskas būna taip kaip turi būti. Tai yra asmeninis reikalas kiekvieno žmogaus, padėti ar nepadėti gyvūnui išgyventi, kuriam be pagalbos tikrai gresia mirtis. Kas geriau: pamėginti ir gal būt pavyks išgelbėti žvėrelį ar paskui jaustis kaltai, kad net nebuvo bandyta padėti? Į šitą klausimą kiekvienas žmogus atsako pats už save.

Kartais būna, kad šinšiliukus tenka maitinti dirbtinai. Tai tenka daryti tada, kai patelei trūksta pieno visiems jaunikliams arba kai vienas iš mažylių yra žymiai mažesnis ir silpnesnis už kitus. Kad sužinoti ar mažyliai gerai auga ir priauga svorio, Jums reikės turėti elektronines svarstykles. Su elektroninėmis svarstyklėmis reikia sekti jauniklių svorį apie 2 savaites, sveriant kiekvieną dieną. Sotūs jaunikliai tupi po mamos pilvu cypdami iš malonumo, energingi, o alkani priešingai – neenergingi, atrodo silpnai. Normalus naujagimio svoris ~40-55 gr., 35-40 gr. – mažokai, reikia sekti svorį, o iki 35 gr. – kritinis svoris. Per pirmąsias 2 – 3 dienas jauniklių svoris nukrenta, o paskui priauga. Per dieną turi priaugti apie 2 – 6 gr. Dirbtinai maitinti galima vienu iš žemiau pateiktų mišinių.

Mišiniai:

1. Kondensuotas pienas be cukraus atskiestas 1:1 su vandeniu.

2. Sausas pieno mišinys skirtas kačiukams.

3. Vaikų pieno mišinys „Tutteli“ ar kt.

Mišinys turi būti šviežias pašildytas. Užlašinti ant rankos reikia patikrinti, kad nebūtų per karštas. Pipetę su mišiniu reikia atsargiai kišti į burną iš šono. Pirmą kartą galima duoti 2-3 lašus, pakui dozę reikėtų didinti. Po kiekvieno sumaitinto lašiuko Jūs turite įsitikinti, kad mažylis jį prarijo, kitaip gali užspringti. Jeigu pienas išbėgo iš burnos, reiškia pipetę reikia įkišti giliau. Maitinti reikia kas 1,5 val. pirmą savaitę, paskui rėčiau (kas 2-3 val.). Jei jauniklis nenori ėsti, jėga neverskite jo to daryti. Praėjus kuriam laikui vėl bandykite jį maitinti. Iš pradžių, kol jauniklis įpranta, būna sunku, pakui jis pats noriai pradeda valgyti. Po maitinimo pipetę reikia kruopščiai išplauti verdančiu vandeniu, tą pačią procedūrą reikėtų atlikti ir su indu kuriame buvo gaminamas mišinys. Ar pavyks dirbtinai išmaitinti jauniklį bus aišku savaitės-pusantros bėgyje.

Jeigu visų šinšiliukų svoris beveik vienodas ir jie lėtai priauga svorio, tai greičiausiai patelė turi per mažai pieno. Tokių atvejų jai galima duoti vaisių acto, kuris skatina patelių pieno gaminimąsi bei atskirų jauniklių augimą. 1/2 šaukštelio vaisių acto sumaišykite su 1/4 litro vandens. Taip pat po nedaug galima duoti gabaliukų šviežių obuolių. Puikiausiai tiks mišinys skirtas dirbtiniam jauniklių maitinimui (kondensuotas pienas be cukraus su vandeniu).

Sužinoti kada galima pabaigti dirbtinai maitinti jauniklius ar nebeduoti papildomų mišinių patelei (kurie skatina patelių pieno gaminimąsi), Jūs galėsite kontroliuodami jauniklių svorį elektroniniu svarstykliu pagalba. Baiginėti dirbtinai maitinti reikia palaipsniui, vis mažinant mišinio dozę.

Lyties nustatymas

Patelė nuo patinėlio atskiriame labai paprastai. Patinėliams tarp išeinamosios angos ir penio yra apie 1 cm. tarpas, o patelėms viskas šalia, be tarpo. Žr. foto čia

 

BŪTINA ŽINOTI !

Tarp šinšilų negali būti giminiškų sueities ryšių. Pvz: negalima suleisti tėvo su dukra, sūnaus su motina arba brolio su seserimi iki ketvirtos kartos.

 

 

Visa pateikta medžiaga - asmeninė nuosavybė. Medžiagos naudojimas be tinklalapio savininko sutikimo laikomas vagyste.

All rights reserved by antenka

 


| Pradinė | Literatūra | Foto, video, garsai... | Forumas | Šinšilų pardavimas | Apie mus | Nuorodos |
Šinšilų dauginimas