Bendros žinios
Pirkimas
Laikymas
Maitinimas
Dauginimas
Atspalviai
Ligos ir gydymas
Įdomus stebėjimai
Šinšilų apžiūrėjimas
Genetinis kalkuliatorius
Ką daryti, jei šinšilos tarpu-savyje nesutaria?
Dresavimas

 

 

(Pagrindinis maistas, skanėstai, vitaminai)

Paspauskite foto dėl didesnio vaizdo.

Pagrindinis maistas

Esama daug įvairių racionų šinšiloms. Fermeriai ir mėgėjai patys ruošia maistą. Štai vienas iš galimų racionų: 8 – 10 gr. “Vitakraft” maisto, 8 – 10 gr. grūdų mišinio, 8 – 10 gr. granuliuoto maisto ir 15 – 30 gr. šieno. Maitinu 1k. per dieną - vakare. Jokiu būdu šinšilas negalima maitinti maistu, skirtu žiurkėnams, jūrų kiaulytėms, triušiams.

 

Skanėstai

Skanėstais gali būti razinos, džiovinti abrikosai, juodosios slyvos, žalioji arbata, riešutai (arachiso, lazdynų, migdolo), saulėgrąžos (ne pakepintos), džiūvėsiai, avietės, obuoliai, morkos, braškės, bananai, mandarinai, kriaušės, kuraga. (Visus išvardintus vaisius ir daržoves galima duoti ir džiovintus, ir švėžius. Švieži duodami po truputį, kad nesukeltų viduriavimo). Parduotuvėse parduodamos specialios lazdelės šinšiloms, aplipintos sėklomis, žolėmis ir su kalciu (“Vitakraft”) (žr. foto). Tik neperšerkite gyvuliukų skanėstais ! Duokite skanėstų po truputį, pvz: 5 saulėgrąžas arba pusę riešuto. Per dieną galima duoti apie 4 gr. skanėstų. Ir ne kiekvieną dieną. Negalima pasiduoti šinšilų norui – kuo daugiau išprašyti skanėstų, nes jos gali nugaišti nuo virškinimo sutrikimo.

Vitaminai

Iš kairės - vitaminai: A, C, D3, E, K, B1, B2, B6, B12. Iš dešinės - stimuliuojantys kailiuko plaukelių augimą bei kaulų tvirtėjimą
Instrukcija apie vitaminus, kurie yra pirmoje nuotraukoje iš kairės
druskos žiedas
Mineralinis akmuo firmos "TRIXIE"
Dėžutė (planas iš kitos puses)
Dėžutė (priekinė pusė)

Kalcį galima duoti tablečių firmos “Vitakraft” ar kt. arba sepiją. Sudaigintose avižose labai daug vitaminų. Ir nors šinšilos jas labai mėgsta, tačiau daug jų duoti negalima. Narvelyje turi būti mineralinis akmuo ir druskos žiedas. Dar 15 dienų lašinu į vandenį “Beaphar” firmos vitaminų su 15 dienų pertraukomis, kol ištuštėja buteliukas. Taip jie gauna A, C, D3, E, K, B1, B2, B6, B12 vitaminų (žr. foto – vitaminai kairėje). Dar yra tos pačios firmos vitaminų, stimuliuojančių kailiuko plaukelių augimą bei kaulų tvirtėjimą (žr. foto – vitaminai dešinėje).

 

Šakelės ir žolelės, kurias galima duoti šinšiloms

Aš savo augintiniams duodu įvairių žolių ir šakelių: dobilų, medetkų, pienių, ramunėlių, erškėtrožių vaisių, dilgėlių, takažolių, aviečių, juodųjų serbentų, gudobelių vaisių. Parduotuvėse parduodamos džiovintos uogos ir žolelės (žr. foto). Šinšilų dantų nuzulimui galima duoti graužti sausų liepų, obels, kriaušės, beržo, ąžuolo, ievos, topolio, šakelių. Dantų nuzulinimui gerai tinka ir pemza (žr. foto).

Žalieji pašarai

Šinšilų augintojai dažnai diskutuoja, ar galima joms duoti žaliųjų pašarų. Žinoma, kad šinšilai noriai ėda obuolius. Jie skatina virškinimą, pieno susidarymą. Labai naudinga patelėms duoti obuolių prieš ir po jauniklių atvedimo (ypač kai jos suėda nuovalas). Obuoliai apsaugos pateles nuo vidurių užkietėjimo. Prie naujo pašaro pratinkite pamažu. Stebėkite išmatas: jei jos suminkštės, išbraukite iš raciono obuolius. Atsiminkite: šinšiloms nėra labai svarbus vitaminas C, esantis žaliuose pašaruose, nes jų organizme šis vitaminas susidaro pats. O vitaminas A, kurio labai daug yra kiaulpienėse, šinšiloms itin svarbus. Prie kiaulpienių žvėrelius taip pat pratinkite palengva: duokite po 1/2 lapo kartą per savaitę. Kiaulpienes šinšilai ėda godžiau ir noriau nei šieną ar granules. Bet jeigu peršerti - pasekmės liūdnos: žvėreliai suviduriuoja, gali net nugaišti. Dėl tokių netaisyklingo šėrimo pasekmių kai kurie augintojai mano, kad žalumynai yra nenaudingi, netgi kenkia ir sukelia įvairių virškinimo trakto sutrikimų. Atminkite: prie žaliųjų pašarų žvėrelius reikia pratinti pamažu, vis didinant normą. Šinšilai kartu su žaliaisias pašarais turi gauti pakankamai šieno ir granuliuotų pašarų; žalumynai turi būti sausi, nesuplėkę. Labai naudingi šinšiloms topinambai (bulvinės saulėgrąžos). Topinambų lapuose yra daug naudingų medžiagų: celiuliozės, cukraus, baltymų.. Taip pat noriai šinšilos ėda ir žiedus. Šių augalų galima prisidžiovinti žiemai. Prisiminkite, kad džiovinti reikia sausoje ir gerai vėdinamoje patalpoje, kaip ir ruošiant šieną. Šinšilai mielai ėda ir kivių, ananasų lupenas, taip pat apelsinų ar mandarinų skilteles bei bananų minkštimą ir netgi vynuoges. Tačiau šių vaisių duokite retai, jokiu būdu neperšerkite.

 

Vanduo

Senesni augintojai laikosi nuomonės, kad šinšilai gali apsieiti be geriamo vandens. Šią nuomonę visiškai paneigia patirtis. Šinšilai ėda sausą maistą ir privalo būti aprūpinti švariu ir šviežiu geriamu vandeniu, kokį žmonės naudoja maistui. Aprūpinimas geriamu vandeniu gali būti įvairių formų. Anksčiau augintojai girdydavo pipetėmis. Dabar ekonominiais sumetimais naudojami stikliniai buteliukai nuo sulčių, kas atsieina pigiau. Šie buteliukai gali būti su užsukamu plastikiniu kamščiu ir metaliniu vamzdeliu jo viduryje. Jis pritvirtinamas prie narvo metaliniu laikikliu, kuris prilaiko buteliuką per vidurį. Pagrindinis privalumas būtu toks, kad stiklinį buteliuką ne taip paprasta sugadinti, nei plastikinį, kurį reikėtu išmesti. Buteliukų plovimui geriausia naudoti maistinę sodą. Po to reikia gerai išplauti paprastu vandeniu. Ant buteliuko sienelių neturi likti jokių apnašų. Taip pat reikia gerai išplauti buteliukų kamščius. Sugadintus buteliukus reikia pakeisti. Geriausia naudoti permatomo stiklo buteliukus, kad matytusi kiek išgerta vandens ir, kad būtu patogu plauti ir dezinfekuoti. Vandens naudojimas iš atvirų indų, kaip puodeliai, dubenėliai, taurės, higieniniu požiūriu yra nepriimtinas.

Chloruotas vanduo vaisingumui padaro daugiau žalos, negu mes galvojame. Taigi vandentiekio vandenį reikia užvirinti ir įdėti truputį jūros druskos. Jei naudojamas vanduo iš natūralių šaltinių, reikėtu žiūrėti, kad telkiniai nebūtu užteršti srutomis, trąšomis, gamyklų ir nutekamaisiais vandenimis. Namų sąlygomis idealiausia būtu naudoti filtruotą geriamą vandenį.
Pagrindinės taisyklės:
1.Šinšilams kas vakarą duoti šviežio vandens;
2. Prieš užpilant vandeniu, buteliukus reikia gerai išskalauti ir kas savaitę kruopščiai išplauti.

 

Lietuvoje esančių pašarų, skanėstų, maisto papildų ir t.t. nuotraukos ir aprašymai:

Pagrindinis maistas

Maisto papildai

Šienas, džiovintos žolės, skanėstai

Vitaminai, mineralai

 

 

Visa pateikta medžiaga - asmeninė nuosavybė. Medžiagos naudojimas be tinklalapio savininko sutikimo laikomas vagyste.

All rights reserved by antenka

 


| Pradinė | Literatūra | Foto, video, garsai... | Forumas | Šinšilų pardavimas | Apie mus | Nuorodos |
Šinšilų racionas