Bendros žinios
Pirkimas
Laikymas
Maitinimas
Dauginimas
Atspalviai
Ligos ir gydymas
Įdomus stebėjimai
Šinšilų apžiūrėjimas
Genetinis kalkuliatorius
Ką daryti, jei šinšilos tarpu-savyje nesutaria?
Dresavimas

 

 

Kada jau galima šinšilą paleisti iš narvelio? Jei jūsų šinšila jau puikiausiai žino, kad:

-niekada nereikia bijoti šeimininko rankų;

-jei kviečia šeiminikas, reiškia ji gaus kažką skanaus;

-ji gali pasilikti pusiau alkana, jei nesileis paglostoma;

- ji gali pasilikti be pasivaikščiojimo, jei neužlips ant rankos;

- gali būti apkurtinta smarkaus delnų plojimu, jei ims graužti tai, kas jai neskirta.

Jūsų šinšila žino šias taisykles? Tuomet ramiai ją galite paleisti palakstyti, bet nepamirškite nors akies krašteliu ja stebėti.

Geriausia pratinti ir mokinti dresuoti šinšilą, kol ji viena tupi savo narvelyje. Jai būna liūdna, todėl ji mielai nori bendrauti su savo šeimininku. Nėra jokio skirtumo jei pradėsite vienu metu dresuoti porelę šinšilų, kuri gyvena kartu viename narvelyje. Atminkite tik vieną, jog jūs privalote akylai stebėti abu žvėrelius, kol jie yra išleisti palakstyti. Jeigu jūs dar nepatyręs šinšilininkas, tuomet geriausia mokinti dresuoti po vieną žvėriuką. Su praktika, kada sąlyginiai refleksai bus užtvirtinti, galima bus dresuoti ir keletą šinšilų vienu metu.

Kokiomis komandomis geriausia mokinti šinšilą?

1. Vardas + "pas mane" + "gerai" (arba "šaunuolis", bet visada vienodai) + skanėstas pradžioje kaskart, vėliau 1 - 5 kartus.

2."Bėgiot" (prieš išleidžiant lakstyti iš narvelio) ir "namo" (kai jau grižta į narvelį pats ar su jūsų pagalba) + "gerai" (kai komanda jau įvykdyta).

3."Negalima" + garsus rankų suplojimas ar pirštų spragtelėjimas draudžiant kokį veiksmą + "pas mane" (kada jau žvėrelis atitraukė dėmesį nuo neleistino veiksmo, bet dar nenubėgo) + "gerai" (kada pasitraukė arba atbėgo pas jus išgirdęs komandą "pas mane"). Jei komandos įvykdytos būtinai pavaišinkite šinšilą skanėstu.

4. Visą kitą galima išmokinti savo nuožiūra ir atsižvelgiant į sąlygas, kuriomis šinšila yra paleista palakstyti. Atminkite, jog laidai patalpoje, kurioje laksto šinšila, yra artimiausia mirtis žvėreliui. Pasirūpinkite jos saugumu ir paslėpkite gerai laidus. Taipogi nuimkite daiktus, kurie jums yra brangūs, ar kurie gali būti sugadinti vienu šinšilos dantų gnybtelėjimu (žaislai, knygos, pieštukai ir t.t.).

Kaip prisijaukinti šinšilą? Įkiškite savo ranką į šinšilos narvelį. Šie žvėreliai yra labai smalsūs ir po kai kurio laiko jie ims liesti jūsų pirštus, juos pakandžioti ir galiausiai laipioti. Šį pratimą kartokite 2-4 dienas. Vėliau pamėginkite "pasupti" žvėrelį ant savo rankos narvelio viduje. Stenkitės nieko nedaryti kas priverstu šinšilą bėgti į saugią vietą ir slėptis tam, kad pasijaustu saugi. Pasistenkite įtikinti šinšilą, jog jūs esate jos apsauga.

Kaip įpratinti šinšilą ramei elgtis kai ją sveriate? Pirmiausia papraščiausiai sodinkite šinšilą ant svarstyklių, kurios gali stovėti ant žemės šinšilų lakstymo metu. Tuo metu duokite jai skanėstą (pavyzdžiui gabaliuką džiovinto obuolio) ir kalbėkite "sveriamės, sveriamės...". Kaip taisyklė žvėrelis per 5-6 kartus atsimena, kad pasodintas ant svarstyklių, bus pavaišintas skanėstu ir pamatęs jas arba išgirdęs komandą "sveriamės" pats lips ir lauks vaišių.

Kokius skanėstus naudoti dresuojant? Galima duoti gabaliuką džiovinto: banano, obuolio, erškėtuogę, saulėgražą, džiuvėsėlį...

Kokio amžiaus šinšilas galima mokinti dresuoti? Jeigu jau auginate mažą šinšiliuką, jį mokinti dresuoti jau galima nuo trijų savaičių. Pradėkite nuo to, jog suteiksite vardą savo augintiniui ir pratinsite prie komandų "pas mane", "bėgiot", "namo", "sveriamės". Įprastai, kol šinšilai maži, jie skaudžiai kanda, bet vėliau suaugę žvėreliai yra labai taikūs. Tam, kad mažyliai nesikandžiotu, judinkite pirštus ir laisvuoju lieskite jų nosytę. Suėjus 1,5-2 mėnesiams toks jų "kvailas" įprotis išaugamas. Jei kandžiojasi suaugusi šinšila, ji mokinama taip pat kaip ir mažii šinšiliukai. Kai tik skaudžiai įgnybia dantukais reikia pajudinti pirštą ir griežtai, bet ne garsiai pasakyti "negalima, negalima", tuo metu nestipriai pabaksnoti žvėrelio nosytę piršto galiuku. Būna atveju, jog šinšila įpyksta, ir įsikabina į pirštą taip, jog galima ją pakelti. Tada, kentėdami, laisvąja ranka apglėbkite ir nesmarkiai prispauskite jai galvą, pridengdami jai akis ir ausis. Smarkiai spausti nereikia, tiesiog pridengti. Nepaleidžiant atsargiai sudarykite šinšilai tamsumą, pavyzdžiui apgaubiant ją savo rūbais neilgam. Nurimusį žvėrelį ištraukite, ramiai ir meiliai su juo pakalbėkite, pavaišinkite skanėstu ir tiktai po to jį paleiskite.

Kaip žaisti su šinšilom? Tai ką žmonės vadina dresūra, šinšilom tai yra žaidimas! Kai tik paleidžiate savo augintinius palakstyti, sėskitės ant grindu, imkite į rankas dėžutę su skanėstais ir kvieskite juos. Šinšilai ir be skanėstų eis pas jus, bet jei tik jums patiks koks jų elgesys, tvirtinkite jį, t.y. sakykite jiems komandas ir tuoj pat apdovanokite teisingą vykdymą skanėstu. Jūs savo šinšilai ir "šildytuvas" (žvėrelis kartais šildys savo letenytes) ir "urvelis" (slėpsis jūsų rūbų klostėse) ir kitas draugas (jei tik padėsite ranką delnu i viršu, augintinis ateis ja pavaikščioti, pauostynėti, paliesti). Lakstydami kambariu šinšilai mėgsta perbėgti per jūsų kojas. Nors literatūroje rašo, jog šinšilų negalima liesti ir niurkyti... tai netiesa! Šie žvėreliai labai mėgsta kada jiems kasomas pilvas ar pagurklys. Svarbiausia nepersistengti jas niurkant ir paleisti jas, kai jos įnirtingai veržiasi, po poros minučių jos pačios ateis pas jus.

Kaip geriau prijaukinti šinšilas prie rankų? Man neteko sutikti šinšilų, kurios nemėgtu glamonių. Paprastai žvėreliai bijo ranku tik dėl neigiamo "bendravimo". Tokiu atveju bus sugaišta tik šiek tiek ilgiau, kol bus užkariautas tokio žvėrelio pasitikėjimas. Aktyviai gaudyti šinšilų nereikia, taip pat, kaip ir griebti už jų šonų ar uždengti juos ranka iš viršaus gaudant! Geriausia jai "pasiūlyti" savo delną ir pakasyti pilvuką ar pagurklį. Kuo anksčiau pradėsite tokį bendravimą, tuo geriau. Jei žvėrelį reikia apžiūrėti, tai galima daryti ir prieš jo "nenoriu". Iš anksto pasiruoškite skanėstą ir apžiūros metu sakykite komandą (pavyzdžiui, "dantukai, pažiūrėkime dantukus") ir meiliai girkite ( "gerai" arba "šaunuolis" + vardas). Po apžiūros pavaišinkite šinšilą vėl ir dar kartą pagirkite.

Ar šinšilos moka bučiuotis? Aš išmokinau savo kai kuriuos žvėrelius net bučiuotis. Pasirodo tai labai paprasta. Pasiūlykite savo augintiniui skanėstą (aš įprastai naudoju raziną) iš savo lūpų, jis mielai pasiims. O sekantį kartą tiesiog atstatykite savo lūpas be skanėsto. Šinšila manydama, jog norite vėl ją pavaišinti švelniai ieškos skanėsto jūsų lūpose.

Sėkmės savo augintinio dresavime!

Rašykite kaip jūs mokinate dresuoti ir ką jūsų šinšilai moka.

 

Jūratė

 

 

Visa pateikta medžiaga - asmeninė nuosavybė. Medžiagos naudojimas be tinklalapio savininko sutikimo laikomas vagyste.

All rights reserved by antenka

 


| Pradinė | Literatūra | Foto, video, garsai... | Forumas | Šinšilų pardavimas | Apie mus | Nuorodos |
Dresavimas